SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Španělsko

Iker Muniain

Španělsko se může chlubit velkou základnou talentovaných fotbalistů. Ještě více ale vyčnívají hráči, kterým se přezdívá tzv. "zázračné dítě." My si dnes jedno takové představíme.
Iker Muniain teprve nedávno oslavil své 18 narozeniny, ovšem již dva roky o něm širší fotbalová veřejnost mluví jako o velké budoucí star. Např. bývalý španělský reprezentant Joseba Etxeberria o něm tvrdí, že jednou z něj bude hráč světové extratřídy.

"Fotbalista takové třídy zapadne všude dobře - fotbal má jenom jeden jazyk a Iker ho ovládá. Je to velmi pozitivní zpráva. Muniain bude určitě kvalitním hráčem a nejenom v tomto týmu. Pokud bude takto pokračovat, tak věřím, že se z něho stane hráč světové třídy,"
prohlásil Etxeberria.

Ano, Muniain má skvěle nakročeno, aby se stal jedním z nejlepších. Vždyť už v minulé sezoně odehrál za Bilbao všehovšudy 32 zápasů, i když prakticky ve všech nastoupil až na poslední minuty, vsítil úctyhodných 5 gólů. V této sezoně mu to také prozatím jde, v 19 kláních se prosadil dvakrát.

Teenager s číslem 27 na zádech je nejmladším hráčem v historii, co kdy za Bilbao nastoupil. Bylo mu 16 let 7 měsíců a 11 dní, když v kvalifikačním utkání Evropské ligy nastoupil z lavičky proti BSC Young Boys. Tenkrát se psal 30. červenec 2009.

O týden později dostal Muniain důvěru i v odvetě a hned vstřelil svůj premiérový gól, Athletic vyhrál 2:1 a přes švýcarský celek postoupil dál. Touto trefou se také stal nejmladším střelcem v historii tohoto baskického klubu.

1. prosince 2009 pak podepsal svůj první profesionální kontrakt, který vyprší až v létě roku 2015. Už teď kolem něj krouží ty největší kluby světa, hlavně v Anglii ho pozorně sledují. Zájem má např. Liverpool nebo Arsenal.

Názor autora:
Tento hráč se mi strašně líbí, už v tolika letech je stálým členem A-týmu. Příští sezonu vidím u něj jako zlomovou, snad neodejde z Bilbba moc brzy, to by mu mohlo uškodit.

Fakta:
Jméno: Iker Muniain Goñi.
Narozen: 19. prosince 1992 v Pamploně, Španělsko.
Výška: 169 cm.
Váha: 63 kg.
Pozice: útočník, krajní záložník.
Klub: Athletic Bilbao.
Žádné komentáře