SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Španělsko

Iñigo Martinez

Španělé jsou v posledních letech pýchou fotbalu, obzvlášť pak v počtu talentovaných mladých hráčů a my si opět jednoho představíme. Nepůjde však o útočného hráče, nýbrž o stopera.

A jedná se o Iñiga Martineze z Realu Sociedad, který je považován za jednoho z nejnadějnějších mladých hráčů ve Španělsku na svém postu.

Martinez se narodil v Baskicku, v Ondaorre, kde začal hrát fotbal v tamním klubu jménem Aurrera, odkud si jej pak do své akademie vyhlédl Real Sociedad, jenž umí vychovat velké hráče, viz třeba Xabi Alonso.

V roce 2009 poprvé nakoukl do b-týmu, kde odehrál celkově přes 50 zápasů, než si v srpnu minulého roku odbyl premiéru proti Gijonu, když odehrál celých 90 minut zápasu. Neuběhly ani dva měsíce a už vstřelil premiérový gól v dresu Sociedadu a ne ledajaký, byl to v baskickém derby proti Athleticu Bilbao.

V následujícím půlroku byl také několikrát povolán do reprezentací do 20 respektive 21 let, což jen potvrdilo jeho růst a zvýšenou reputaci ve světě. Během jedné půlsezony se vyhoupl z neznámého v hodně sledovaného.

Hraje levou nohou a jeho hlavní předností je vynikající čtení hry. Ačkoliv je malého vzrůstu, tak ve vzdušných soubojích si vede velice dobře. Hodně je přirovnáván ke Carlesi Puyolovi, a to hlavně díky podobné postavě, skvělým fyzických parametrům a univerzálnosti. V případě nouze může klidně zaskočit na kraji obrany.

V dosavadní sezoně si tento 20letý talent kromě perfektní práce v obraně připsal také tři góly. Jeho růst bedlivě monitorují jak špičkové kluby ve Španělsku, tak i v Anglii. Barcelona už jej prý sleduje přes rok, v zimě se zase hlasitě mluvilo o Liverpoolu. Martinez má zjevně velkou budoucnost, která ho však nečeká v Realu Sociedad, jenž brzy svou kvalitou hry předroste, ale v top klubu.

Názor autora:
Ještě asi před třemi, čtyřmi měsíci jsem o něm vůbec nevěděl. Nyní už je považován za stopera s velkou budoucností. Jeho kariéra nabírá na obrátkách takovou rychlostí, až se bojím, aby ho nepotkalo nějaké horší období (které vždy, ať už kratší, nebo delší jednou přijde), z kterého by už se nemusel vzpamatovat. Uvidíme, určitě mu držím palce, mou další pozornost si bezesporu získal.

Fakta:
Jméno: Iñigo Martinez Berridi.
Narozen: 17. května 1991 v Ondarroa, Baskicko, Španělsko.
Výška: 176 cm.
Váha: ??
Pozice: obránce.
Klub: Real Sociedad.

Žádné komentáře