SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Španělsko

David De Gea

Dlouho slibovaný životopis Davida De Gey, teprve 20leté gólmánské jedničky Atletica Madrid, je tu.
Když se v již předminulé sezoně Atleticu Madrid na dlouhou dobu zranil Sergio Asenjo, dostal v bráně šanci 18letý neznámý mladík David De Gea. A tento chlapec z akademie více než příjemně překvapil. Uchvátil natolik, že Asenja už zpátky do brány nepustil a vyhrál s týmem Evropskou ligu.

A pohádka tohoto rodáka z Madridu nekončí. Po nadcházejícím ME U-21 totiž zřejmě přestoupí do nejkvalitnější ligy světa - anglické Premier League a bude hrát za nejúspěšnější tým této ligy - Manchester United.

Sám De Gea sice řekl, že ještě nic není dohodnuto a United nepodepsal, nicméně Alex Ferguson nedávno na otázku ohledně nové brankářské jedničky pro příští sezonu prozradil: "Nějakou dobu jsme na tom pracovali a De Geu vybrali jako toho, koho bychom měli koupit. Je skvělou náhradou za Edwina van der Sara."

Muž s číslem 13 na dresu vyniká v rychlosti, předvídavosti a na gólmana má ideální výšku. Na to, že je mu teprve 20 let, udržuje si stabilní výkony, což je obdivuhodné.

Svůj debut De Gea zažil 8. září v Evropské lize, když střídal zraněného gólmana Roberta. O tři dny později si odbyl premiéru i v Primera Divison proti Zaragoze a hned chytil penaltu a výrazně se podílel na výhře svého týmu v poměru 2:1.

Co se týče reprezentace, tak s výběrem do 17 let v roce 2007 vyhrál zlato na ME. Kouč A-týmu Vicente del Bosque ho dokonce zařadil do předběžné 30členné nominace na MS v JAR. Do té konečné už se však nedostal. Ani není divu, i takoví gólmani jako jsou Pepe Reina a Victor Valdes pouze kryjí záda Ikeru Casillasovi, nejlepšímu gólmanovi španělské historie.

Ovšem za pár let by to mohl být právě De Gea, kdo ho vystřídá na postu jedničky...

Názor autora:
Nesnáším United, takže raději bych ho viděl v jiném klubu, ale každopádně má obrovské kvality již ve 20 letech a myslím si, že Fergie našel skvělou náhradu za Van der Sara.

Fakta:
Jméno: David de Gea Quintana.
Narozen: 7. listopadu 1990 v Madridu, Španělsko.
Výška: 192 cm.
Váha: 82 kg.
Pozice: brankář.
Klub: Atletico Madrid.
Žádné komentáře