SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Španělsko

Alejandro Grimaldo

Opět po nějaké době nahlédneme pod pokličku La Masie. Tam se to talenty jen hemží, ale i z těchto výborných mladíků přeci jen vždy ještě pár hráčů vyčnívá a jedním z nich je i Alejandro Grimaldo.

A pozor není to žádná útočná hvězda. Grimaldo je levý obránce a na svém postu je považován za nejtalentovanějšího v zemi. Lidé o něm říkají, že to je „španělský Gareth Bale.“

Španělská reprezentace měla doposud na tomto postu velký problém, kterou vyřešil letos Jordi Alba. Ovšem kvalitních levých beků je stále málo. V Barce na tomto postě mladíci z akademie za poslední dekádu vždy vyhořeli a do áčka se neprosadili. Ať už šlo o Carlese Planase či Oscara Lopeze.

Je tu sice Marc Muniesa, ale ten může hrát také na stoperu a navíc je nyní na půl roku kvůli zranění kolene mimo. I proto jsou všichni na Grimalda zvědaví, jak se vyvine, a fanoušci věří, že společně s Albou utvoří jak v týmu, tak i v repre skvělé duo, které se bude střídat. Grimaldo má však teprve 16 let a na debut v áčku si ještě pár let musí společně s fanoušky počkat.

Ale kdoví, třeba přijde debut za blaugranas už brzy. Grimaldo totiž minulou sezonu pokořil nejen klubový ale i druholigový rekord, když za Barcelonu B v Segundě Division nastoupil ve věku 15 let a 349 dní! Takového úspěchu dosáhl už po 3 letech strávených v La Masii, kam zamířil z rodné Valencie.

Původně hrával na křídle, a proto je dnes jako obránce znám především svými skvělými ofenzivními choutkami a perfektní technikou. Má výborný pace, po lajně běhá nahoru, dolů. Často zahrává rohové kopy, což je na obránce poměrně nezvyklý jev. Svým stylem hry do tiki-taka zapadne ideálně.

Kouč Barcelony B Eusebio Sacristan po oném premiérovém zápase (proti Cartegne, 4:0) Grimalda v jeho týmu, zdůraznil kvality mladičkého obránce. Sacristan si je jist, že Grimaldo je vyspělý jak po fotbalové a fyzické stránce, tak i po té mentální. Poukázal, že v už tak mladém věku má skvělé čtení hry a výbornou koncentraci.

Snad ani nemusím zmiňovat, že je reprezentantem juniorských týmu Španělska už od 16 let a pravidelně sbírá tituly, naposledy před pár týdny na ME do 19 let. Samozřejmě mu patří základní sestava. Není pochyb o tom, že Barcelona v něm má ohromnou perspektivu a pokud se nestane něco neočekávaného (přestup, těžké zranění např.) jednou si určitě odbude debut za hlavní tým, a pak o dalších pár let později si podmaní fotbalový svět.

Názor autora:
Je to neuvěřitelný hráč! Za Barcu jsem ho viděl dvakrát minulý rok v NextGen Series a letos na ME do 19 let za Španělsko. Nedivil bych se, kdyby se postupem času z něj stal opět křidelní hráč. Brání sice dobře, ale sakra toho útočného potenciálu tam je možná škoda.

Fakta:
Jméno: Alejandro Grimaldo Garcia.
Narozen: 20. září 1995 ve Valencii, Španělsko.
Výška: 170 cm.
Váha: ??
Pozice: obránce.
Klub: Barcelona.

Žádné komentáře