SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Ostatní

Granit Xhaka

FC Basilej letošní Ligu mistrů neoslnila jen svými výkony, ale také pár zajímavými talenty. Xherdan Shaqiri již patří Bayernu Mnichov a Granit Xhaka ho může brzy napodobit a vydat se do nějakého věhlasného klubu v zahraničí.

Shaqiri a Xhaka – to je ta nejzářivější budoucnost Švýcarska. Už odmala byli bráni za velké talenty a je tomu tak i dnes. Oba pochází ze stejného města v Albánii, oba hráli už od dětství za Basilej a oba mají nakročeno k světlé budoucnosti.

Shaqiri už od léta bude patřit Bayernu Mnichov, který o něj dlouho jevil zájem, a když mu Borussia Dortmund vyfoukla Marca Reuse, tak definitivně sáhl právě po něm. A Xhaka? Ten asi taky dlouho ve Švýcarsku nezůstane…

Od začátku minulé sezony patří k základním kamenům sestavy nejslavnějšího švýcarského celku, do kterého přišel v 10 letech z jiného klubu v Basileji společně s o rok starším bratrem Taulantem. Ovšem zatímco Taulant se na hřiště dostává sporadicky, tak jeho mladší bratr na sebe neustále upozorňuje. Skauti z Liverpoolu, Manchesteru United či Bayernu, jenž by ho mohl získat k Shaqirimu, jsou prakticky na každém jeho zápase.

Xhaka je vytáhlý střední záložník hrající s velkou elegancí. Zároveň je i silově vybavený, zvládne zahrát na jakékoli pozici ve středu zálohy. Umí řídit hru, diktovat tempo, chytře přihrát a nebezpečně vypálit z větší vzdálenosti. Je to velice vzácný typ záložníka a třeba takový německý kouč Ottmar Hitzfeld, pod nímž si Xhaka už šestkrát zahrál za švýcarskou reprezentaci a dal dokonce gól, o něm prohlásil, že to je malý Schweinsteiger.

I trenéři v akademii Basileje už o něm kdysi mluvili v podobném smyslu: „Xherdan Shaqiri je největší talent ve Švýcarsku…po Granitu Xhakovi.“ Tento levonohý hráč je také chválen za svou tvrdou práci a profesionalismus. Od trenérů si bere všechny rady k srdci. Tvrdě pracuje na svých slabinách a neustále se snaží svou hru zdokonalovat.

Například v Anglii by se klidně mohl prosadit. Na životní změny je zvyklý, už jako dítě se z Kosova přestěhoval do Švýcarska. Má zájem se zlepšovat, makat na 110%, a to by se mu na Ostrovech určitě po nějaké době vyplatilo. 

Má k tomu všechny předpoklady, aby v Premier League prorazil. Uvidíme, kam nakonec 19letý šikula přestoupí. Možná ještě jeden rok zůstane v Basileji, možná ne. Jeho cena se pohybuje mezi 5-10 mil. liber, což je velice slušné vzhledem k jeho potenciálu.

Názor autora:
On a Shaqiri jsou bezesporu budoucími hvězdami země Helvetského kříže. Viděl jsem ho hrát snad jen v jednom, nebo ve dvou zápasech a nějak zvlášť jsem si ho nevšiml, ale když čtu tu chválu od mnoha renomovaných trenérů směrem na jeho adresu, tak si říkám: ten kluk to může dotáhnout opravdu daleko.

Fakta:
Jméno: Granit Xhaka.
Narozen: 27. září 1992 v Gnjilane, Kosovo.
Výška: 183 cm.
Váha: 73 kg.
Pozice: záložník.
Klub: FC Basilej.

Žádné komentáře