SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Nizozemsko

Ola John

Dalším, koho nám představí můj kolega, bude vyrůstající hvězda, která přestoupila letos v létě do Benfiky.

Ola John se narodil 19. května 1992 ve Zwedru, v Libérii a je křídlo s nizozemským pasem, který hraje v Portugalsku, přesněji v lisabonské Benfice.

Ola to neměl v životě vůbec lehké. Už jako dvouletý musel se svou matkou a bratry uprchnout z Libérie do Nizozemska. Bohužel jeho otec byl zabit během první krvavé občanské války v Libérii. S fotbalem začal Ola v šesti letech v mateřském klubu VV DES ve městě Nijverdal. Stejně jako jeho bratři Collins a Paddy, tak i Ola se pak dostal v deseti letech do mládežnické akademie v FC Twente.

John byl v akademii do svých osmnácti let, v sezóně 2011/12 se pak v dresu Twente předvedl ve velkém stylu. Pod trenérem Co Adriaansem začal hrát za zraněného Nacera Chadliho v útoku, kde mu to hodně svědčilo. V základních skupinách Evropské ligy pomohl týmu svými šesti asistencemi. Nejvíce se mu vydařil zápas proti Odense BK ze 3. listopadu, kdy John pro svoje spoluhráče připravil všechny tři góly a Twente vyhrálo 3:2. Také v Eredivisie se mu dařilo, když například při vítězství 6:2 Nad FC Utrecht dal dvě branky.

Suma sumárum, Ola John si za jednu sezónu vybudoval v evropském fotbale velké jméno a očekával se jeho přestup do jednoho z velkoklubů. Kdo čekal klub z Anglie, Španělska nebo Německa, musel být zklamaný. John se totiž upsal v Portugalsku Benfice.

Oba kluby už byly dohodnuty a Johnovi tak nic nebránilo v tom, aby s portugalským gigantem podepsal smlouvu na pět let, ve které je také výkupní klauzule stanovená na 45 milionů eur. Benfica za něj nejprve zaplatila devět milionů eur a jestli se mu bude v sezóně dařit, dostane Twente ještě o tři více.

John od roku 2009 reprezentuje také nizozemskou reprezentaci. Nejvíce se mu zatím dařilo v U19, kde odehrál devět zápasů a dal tři góly. Jinak nyní je jeho místo v národním týmu U21. Ovšem v únoru 2012 dostal poprvé pozvánku od Berta van Marwijka, aby reprezentoval seniorskou repre, ale do utkání ve Wembley proti Anglii se nedostal. Byl také v širší nominaci na EURO 2012.

Názor autora:
V Twente předváděl velmi dobré výkony. Pro mladého hráče je Benfica hodně dobrý tým. Měl by v Portugalsku rozvinout svůj talent a třeba se ho dočkáme za pár let ještě ve větším klubu.

Fakta
Jméno: Ola John.
Narozen: 19. května 1992, ve Zwedru, Libérie.
Výška: 180 cm.
Váha: 80 kg.
Pozice: křídlo, útočník.
Klub: SL Benfica.

Žádné komentáře