SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Nizozemsko

Luuk de Jong

Dnes bude na programu talent z Nizozemska. V Twente totiž roste velice nadějný útočník Luuk de Jong.
Luuk de Jong se narodil ve Švýcarsku, ale už ve čtyřech letech se přestěhoval do Nizozemska. Jeho otec i matka hráli profesionálně volejbal, on si však za svůj sport vybral fotbal a podle všeho udělal velice dobře, neboť kvete v kvalitního hráče.

Zajímavostí je, že má o rok staršího bratra Siema de Jonga, jenž hraje jako záložník v konkurenčním Ajaxu. To Luuk hraje na hrotu útoku, ale kolikrát už nastoupil i na pozici podhrota. Jak sám říká, tento post mu nevadí, i když se samozřejmě lépe cítí na pozici hrotového útočníka.

Ani není divu. Se svými dosvadními 15 góly ze 41 zápasů v této sezoně patří společně s Rakušanem Marcem Jankem k nejlepším střelcům týmu. K těmito trefám také přidal úctyhodných 7 asistencí.

Vyniká v rychlosti s doboru kontrolu míče a jeho zakončování je typické pro gólového zabijáka. Také má dobrý výskok a hlavičkování. Zapracovat by ještě mohl na přihrávkách a technice.

Tato sezona je pro něj zlomová, protože se vypracoval mezi nejlepší hráče týmu. Už minulou sezonu po příchodu z De Graafschap, ukázal, že má obrovský potenciál. No, a ten opět o něco více rozvinul letos. Jelikož má teprve 20 let,  může se stále vyvíjet.

Zpátky ale k jeho prvním fotbalovým krůčkům. Společně s bratrem začal hrát za amatérský DZC'68. Pak oba odešli do profesionálního De Graafschap a odtud si Siema všimli skauti z Ajaxu, a tak Luuk zůstal sám. Zde v akademii rostl a v červenci 2009 jej koupilo právě Twente.

Skvělé výkony v tomto ročníku Eredivisie mu dokonce už vynesly i pozvánku do reprezentace, což je velký úspěch, vezmeme-li v úvahu, kolik útočných borců k dispozici nizozemská reprezentace má. Konkrétně za Oranjes debutoval 9. února proti Rakousku, když vystřídal Dirka Kuyta.

V listopadu minulého roku s ním Twente prodloužilo smlouvu do léta 2014. Reagovalo tak na hráčovy vzrůstající výkony a na jistý zájem ze strany Ajaxu Amsterdam, jenž by ho rád přikoupil k jeho bratrovi Siemovi. Ten totiž stejně jako Luuk v Twente, patří k oporám amsterdamského klubu.

Názor autora:
Nevím ani přesně proč, ale oblíbil jsem si ho. Jeho výkony v letošní sezoně jsou impozantní. Myslím si, že příští sezonu bude ještě dvakrát tolik lepší, než doposud a tím pádem se o něj strhne v Evropě velký boj.

Fakta:
Jméno: Luuk de Jong.
Narozen: 27. srpna 1990 v Aigle, Švýcarsko.
Výška: 188 cm.
Váha: 80 kg.
Pozice: útočník.
Klub: FC Twente.
Poslední komentáře
15.10.2011 23:25:59: vidím v něm kanonýra jako hromsmiley${1}smiley${1}