SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Nizozemsko

Luc Castaignos

Dnes se seznámíme s nadějným útočníkem národnosti nizozemské hrajícího už v pouhých 19 letech za Inter Milán - Lucem Castaignosem.
Castaignosova kariéra nabrala od jeho debutu za a-tým Feyenoordu Rotterdam v září 2009 pořádně na obrátkách. Tento poměrně vytáhlý mladík se okamžitě adaptoval v Eredivisie a svými výkony a hlavně střeleckým apetitem sklidil velké ovace. Ostatně statistika ze sezony 2010/2011, která byla jeho poslední v rodném Nizozemsku, mluví za vše: 37 zápasů a 15 gólů, což bylo na tenkrát 18letého "klučinu" velký počin.

Odborníci jej chválí za jeho lehkost ve střílení branek, chytrost, nápaditost a výbušnost. Je podobným typem hráče jako Thierry Henry, psaly média v zemi větrných mlýnů a oranžových tulipánů.

Daří se mu také v reprezentačních mládežnických kategoriích. Je historicky nejúspěšnějším střelcem nizozemského týmu do 17 let, když za něj vstřelil 13 gólů v 17 utkáních. Podobně si vede i u týmu do 19 let, kde už se prosadil 11krát.

Počínal si opravdu skvěle, a to samozřejmě neuniklo ani těm největším klubům v Evropě, kteří pochopitelně mládežnické mezinárodní výběry bedlivě sledují, a proto se kolem něj shlukli jako supi. I když ho chtěly Real Madrid, Arsenal, Tottenham, Liverpool, Bayern Mnichov a jiní, jeho služby si nakonec zajistil Inter. Na stůl prý musel vytasit něco okolo 6 mil. eur.

Ačkoliv z něj může vyrůst hvězda světového formátu, za hodně vděčí svým rodičům, kteří ho vždy enormně podporovali. "Malý" Luc vyrůstal v dosti neklidné, rušné a problematické čtvrti na jihu Holandska a jen díky velkému vlivu rodičů se nezapletl do nějakých problémů a nesklouzl s nějakou špatnou partičkou teenagerů.

Pravidelně je několik set případů, kdy má nějaký hráč slibnou budoucnost, ale pokud se mu nedostane dostatečné podpory od rodiny a blízkých, tak to může jít s ním z kopce. Rodiče naštěstí Castaignose vychovali dobrému chování a ve všem ho podporovali a za pár let to takový Inter Milán může zužitkovat. Letos s ním ještě "Nerazzurri" moc nepočítají. 6 zápasů za áčko (1 gól), navíc do všech nastoupil z lavičky, to není pro něj ideální. Avšak s hvězdami typu Sneijder nebo Cambiaso pravidelně trénuje a sbírá potřebné zkušenosti.

Názor autora:
Abych se přiznal, ještě jsem ho neviděl hrát. Ani jsem o něm toho moc nenačetl a neslyšel, takže svůj názor na něj mám jen z toho mála, co vím, a co si myslím. Podle mě to bude mít v Interu hodně těžké a spíše jsem v jeho růstu skeptičtější, nežli optimističtější. Uvidíme, třeba mě překvapí a něco z něj bude.

Fakta:
Jméno: Luc Castaignos.
Narozen: 27. září 1992 v Schiedamu, Nizozemsko.
Výška: 187 cm.
Váha: ??
Pozice: útočník.
Klub: Inter Milán.
Žádné komentáře