SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Nizozemsko

Kevin Strootman

Tento web funguje již přes dva roky, avšak doposud zde byli představeni pouze dva Nizozemci, což je vzhledem ke kvalitě fotbalu v zemi větrných mlýnů a tulipánů docela málo. I proto to dnes alespoň částečně napravím...
Po Wijnaldumovi a de Jongovi Vám zde představuji Kevina Strootmana, který už v pouhých 21 letech nejen že pravidelně hraje za PSV Eindhoven, ale dokonce už stihl i 8 startů včetně jednoho gólu za nizozemskou reprezentaci.

Strootman začínal s fotbalem v klubu VV Rijsoord a první profesionální smlouvy se dočkal v roce 2007, když podepsal kontrakt se Spartou Rotterdam. Zde vydržel tři roky a vyšvihl se mezi  největší talenty v zemi. V létě 2010 už jej však ulovil větší klub, a sice Utrecht. Za tento klub odehrál pouze 14 zápasů, neboť hned o rok později jej koupil ještě o něco větší klub PSV Eindhoven společně s útočníkem Driesem Meertensem za 13 mil. eur.

To už se vědělo o jeho nesporných kvalitách. Nastupuje ve středu zálohy, kde uplatňuje svou fyzickou připravenost a chytrost. Pracuje hodně pro tým, je to velký dříč.
Ačkoliv to není úplně technická "hračička" se skvělou kreativitou a přihrávkami na několik metrů, které by vyslaly spoluhráče do gólovky, nahrazuje to vše velkou disciplinovaností a tzv. hard working. Umí udávat tempo hry a ve své levé noze má hotový kanón, brankáři si musí hodně dávat pozor na jeho dalekonosné střely.

V této probíhající sezoně zatím za PSV odehrál 14 zápasů a vsítil 2 góly. Hlavně díky jeho nadstandardním výkonům je Eindhoven na druhé pozici tabulky Eredivisie s minimální ztrátou na vedoucí Alkmaar.

A toho se je vědom samozřejmě také Bert van Marwijk, který mu dává v posledních zápasech hodně prostoru. Za áčko Oranjes odehrál již 5 kvalifikačních utkání, a hned do čtyř z nich nastoupil v základní sestavě, dokonce vstřelil gól proti Finsku. Je tedy dosti pravděpodobné, že jej uvidíme i na blížícím se ME 2012 v Polsku a na Ukrajině.

Názor autora:
Pod pojmem střední záložník si okamžitě představím Iniestu, Xaviho, Gerrarda či Lamparda. Avšak Strootman je zcela jiný typ, no možná trochu podobný Gerrardovi z těch čtyř, co jsem namátko vyjmenoval. Není to bůhví jak skvělý "playmaker," nicméně i tak je hodně platným hráčem a vidím v něj budoucí oporu jak nějakého špičkového týmu (většího než PSV), tak i reprezentace samotné.

Fakta:
Jméno: Kevin Strootman.
Narozen: 13. února 1990 v Ridderkerku, Nizozemsko.
Váha: 186 cm.
Váha: 78 kg.
Pozice: záložník.
Klub: PSV Eindhoven.
Žádné komentáře