SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Německo

Mario Götze

Borussia Dortmund zažívá sezonu snů a především ji táhnou mladíci. My se na jednoho z nich dnes zaměříme. Jedná se o "zázračné dítě Německa" jménem Mario Götze.
Götze je odchovancem Borussie, její typický produkt, který se může stát jedním z nejlepších na světě ve svém oboru.

BVB se sázení na mládí náramně vyplácí, suverénně kráčí za titulem v Německu a pozorně sledujte, kdo tým táhne: Mats Hummels (22 let), Neven Subotič (22), Marcel Schmelzer (22), Sven Bender (21), Nuri Sahin (22), Shinji Kagawa (21), Kevin Großkreutz (22) a Mario Götze (18 let!!!).

Ano, žádný z nich nemá ani 23 let a společně se zkušenějšími: Lucas Barrios (26), Roman Waidenfeler (30) a Jakub Błaszczykowski (25), to jsou oni, kdo táhne tým za slávou. Jejich výkonů si již všiml už i reprezentační kouč Joachim Löw, od nějž se pozvánky dočkali všichni, co jsou pochopitelně německé národnosti: Hummels, Schmelzer, Bender, Großkreutz  a právě Götze!

To jsme ale teď trochu od samotného Götzeho odbočili. Prestižním deníkem Bild byl zařazen mezi deset nejlepších hráčů světa do osmnácti let. V této nominaci byl také Čech Václav Kadlec. Je mistrem Evropy do 17 let. "Götze je největší talent, jaký jsme tu kdy měli," prohlásil bývalý vynikající obránce Matthias Sammer.

Tuto chválu si Götze stoprocentně zaslouží. Jeho výkony rostou zápas od zápasu. V minulé sezoně odehrál "jen" 47 minut, což je i tak na jeho věk fantastické. Letos už ale patří k základním kamenům sestavy Jürgena Kloppa. V dosavadních 24 zápasech skóroval 6krát. Na kontě má i stejný počet asistencí. Jeho produktivita je famózní.

Nejčastěji hraje na pravém křídle zálohy, ovšem teď při zranění Shinji Kagawy, zastupuje japonskou vycházející hvězdičku na postu středního ofenzivního záložníka, resp. na tzv. podhrotovi za Lucasem Barriosem. Mezi jeho přednosti patří rychlost, vytříbená technika a nápaditost.

V německé Bundeslize debutoval 21. listopadu 2009 proti 1. FSV Mainz, když v 88. minutě střídal Poláka Błaszczykowskeho. Premiéru v reprezentačním dresu áčka si odbyl takřka o rok později, 17. listopadu proti Švédsku, poté co v 78. minutě nahradil svého kolegu z Dortmundu Großkreutze.

Götze má bratra, který také hraje fotbal. Jmenuje se Fabian a před touto sezonou zamířil z akademie Dortmundu do Mainzu.

Názor autora:
Bundesligu sleduji docela pozorně a obzvlášť Borussii Dortmund a musím říct, že Götze má neskutečný talent. V 18 to válí jako zkušený matador. Nálepka "zázračné dítě" mu náleží právem. Klobouk dolů před jeho výkony.

Fakta:
Jméno: Mario Götze.
Narozen: 3. června 1992 v Memmingenu, Německo.
Výška: 176 cm.
Váha:  ??
Pozice: záložník.
Klub: Borussia Dortmund.
Žádné komentáře