SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Home

Zakaria Labyad

Z Anglie nabereme směr Nizozemsko. V Eredivisii je vždy plno talentovaných mladíků a dnes se budeme věnovat jednomu z PSV Eindhoven – Zakaria Labyad.

Tento 19letý mladík je považován za dalšího Ibrahima Afellaye. Ani není divu, stejný klub, stejná pozice, oba mají marocké kořeny, podobný styl hry…Afellay to dotáhl až do Barcelony a Labyad má rovněž takový potenciál.

Už ve 12 letech tohoto rodáka z Utrechtu vyčmuchali skauti z PSV, v lednu 2009 pak podepsal svůj první profesionální kontrakt. V 16 už debutoval proti Hamburku v Evropské lize. Před 17. narozeninami už dokonce vstřelil svůj první gól za profesionály, bylo to proti Groningenu, v prvním zápase v základní sestavě a nedal gól pouze jeden, nýbrž hned dva! Ano, tolik senzací už má na kontě.

Až v letošní sezoně však hraje pravidelně a stal se z něj tahoun týmu. 47 zápasů = 12 gólů + 16 asistencí. Skvělá vizitka! Bohužel pro PSV, příští sezonu už bude oblékat dres Sportingu Lisabon. Ten se s ním dohodl na 5leté smlouvě ještě předtím, než s ním stávající klub prodloužil kontrakt, a tak odejde v létě zadarmo. Sporting vyhrál velkou bitvu, chtěly ho totiž také Barcelona, AC Milán a Chelsea.

Labyad je extrémně rychlý, jeho nohy jsou neskutečné hbité, často si zbíhá zkraje hřiště do středu, odkud nebezpečně střílí. Jeho preferovaná pozice je pravé křídlo, ale v podstatě zvládne zahrát kdekoliv v ofenzivě. S Afellayem si je ve svých přednostech neskutečně podobný. Měl by ale zlepšit splňování taktických pokynů. S tím má prý dost problémů.

Ještě jednou se vrátíme k porovnání s Afellayem. On samotný se tomu totiž nebrání. „Ibrahim je můj idol. Hraje na stejné pozici jako já, ale také k němu vzhlížím jako k člověku,“ prohlásil. V jednom si však podobní nejsou. Zatímco Afellay se rozhodl reprezentovat Nizozemsko, tak Labyad dal na své marocké kořeny a rozhodl se zastupovat tuto zemi, i přestože v 17 hrál za mládež Oranjes.

Ještě donedávna bydlel s rodiči v Utrechtu, na tréninky pravidelně dojížděl, od příští sezony už bude hrávat v Portugalsku. Velký skok pro čerstvě 19letou star. Zvládnout by to ale mohl. Je hodně soutěživý a ambiciózní a jeho odhodlání dokázat na hřišti vše co umí, ho žene kupředu.

Názor autora:
Zde sedí přirovnání s Afellayem dokonale, a to snad ve všech aspektech. Afellay je můj oblíbenec, takže s Labyadem to je podobné. Jen doufám, že půjde někdy do Premier League a ne do La Ligy jako právě Ibrahim. Sporting podle mě za chvíli přeroste.

Fakta:
Jméno: Zakaria Labyad.
Narozen: 9. března 1993 v Utrechtu, Nizozemsko.
Výška: 173 cm.
Váha: 70 kg.
Pozice: záložník.
Klub: PSV Eindhoven.

Žádné komentáře