SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Home

Ravel Morrison

Do letošní sezóny Premier League vlétl jako hurikán a svými kvalitními výkony se dostal do anglických médií. Řeč je o Ravelu Morrisonovi z West Hamu United.
Celým jménem Ravel Ryan Morrison se narodil 2.února 1993 v Anglii, Manchesteru a svou kariéru začal u Red Devils, tam mu však pšenka nekvetla a tak našel novou výzvu ve West Hamu United, kde po roce stráveném na hostování v Birminghamu začíná dokazovat, co v něm doopravdy je.

Začněme však pěkně od začátku. Jak už bylo napsáno výše, Morrison s fotbalem začal v akademii věhlasného Manchesteru United. Nejdříve podepsal jednoroční "školáckou" smlouvu a 2.února 2010 na jeho 17.narozeniny pak tu profesionální.

Svůj debut za United si připsal v říjnu 2010, když nahradil v zápase Ligového poháru proti Wolverhamptonu Wanderers, Park Ji-Sunga. Další úspěchy však sbíral jenom v mládežnických týmech. Nejdříve pomohl Man.United svým gólem proti Chelsea do finále FA Youth Cupu a další dvě branky si připsal i v samotném finále proti Sheffieldu United. Za první tým dostal poté ještě příležitosti jako střídající hráč v zápasech Ligového poháru proti Aldershotu Town a Crystalu Palace.

V lednovém přestupovém období roku 2012 pak byl blízko dohody s Newcastlem United, ale tuto nabídku vedení Manchesteru odmítlo i když Morrisonovi končila smlouva na Old Trafford v červnu téhož roku.

Přece jen se však přestupu dočkal a stihl to ještě v zimním termínu. 31.ledna 2012 totiž podepsal kontrakt na tři a půl roku ve West Hamu United, který v té sezóně hrál Championship. Morrisonovi umožnilo odejít z Manchesteru to, že West Ham se dohodl na smlouvě, ve které stojí, že bude platit nejúspěšnějšímu klubu v anglické historii fotbalu 25 tisíc liber za každý zápas, který Morrison za Hammers odehraje.

"Skvělý fotbalista, má schopnosti špičkového hráče. Potřebuje se dostat z Manchesteru a začít nový život," řekl po jeho odchodu Sir Alex Ferguson. Svého debutu v týmu z hlavního města Anglie se dočkal 17.března, když si zahrál devět minut proti Leedsu United.

V sezóně 2012/2013 se však stěhoval zase. Nyní o jeho služby stál Birmingham City, kam ho West Ham pustil na roční hostování a je nutno říci, že to byl skvělý tah. Morrison debutoval v Birminghamu 14.srpna proti Barnetu v Ligovém poháru, poté si vybojoval základní místo i v prvním zápase nové sezóny proti Charltonu. Pak však začal mít problémy s přístupem na trénincích a toho si všiml manažer Lee Clark, který zvažoval ukončení jeho hostování. 

V říjnu se však vrátil k týmu a vedl Birmingham na vítězné vlně. "Není to jen inteligentní hráč, je i hodně pracovitý," řekl jeden z reportérů na jeho adresu.

Svůj první seniorský gól zaznamenal 17.listopadu v zápase proti Hullu City, v tentýž sezóně dokázal pak přidat ještě dvě ligové trefy.

V létě začal znovu usilovat o to, aby dostal místo ve West Hamu a podařilo se mu to. Dostal dres s číslem patnáct a na záda si nechal dát pouze svoje křestní jméno Ravel. Morrisonův první gól přišel ve druhém kole Ligového poháru 27.srpna proti Cheltenhamu Town. O tři dny dříve však prvně okusil Premier League v utkání proti Newcastlu a první branku v nejvyšší anglické fotbalové lize dokázal vsítit o necelý měsíc později do sítě Evertonu. 

Další významný zásah si připsal na White Hart Lane, kde v derby proti Tottenhamu dal jeden ze tří gólů Hammers. "Byl to pro mě geniální gól. Je skvělé se dívat na jeho práci v zápasech," řekl po utkání manažer WHU, Sam Allardyce.

Ravel Morrison nastupuje i za mládežnické týmy  Anglie. Dostal se do reprezentace U16, U17, U18 a nyní i do 21 let. V listopadu 2012 na chvíli zvažoval reprezentovat na mezinárodní úrovni Jamajku, ale nakonec se rozhodl pro Anglii. V týmu U21 debutoval 10.října 2013 proti San Marinu a své první góly za U21 zaznamenal v kvalifikačním zápase proti Litvě.

Názor autora:
Je to hráč, přes kterého je těžké projít. Hraje nejvíce z křídelních prostorů, tudíž umí dobře s míčem, jeho střely jsou hodně tvrdé a má vynikající fyzickou kondici. Pro něj je jedině dobře, že svou kariéru spojil právě s West Hamem.

Fakta
Celé jméno: Ravel Ryan Morrison
Narozen: 2.února 1993 v Manchesteru, Anglie
Výška: 175 cm
Váha: 71 kg
Pozice: záložník
Klub: West Ham United.

AUTOR: Tomáš Vajo.
Žádné komentáře