SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Home

Oscar

Chelsea toto léto přebudovala kádr. Přišlo několik mladých a perspektivních hráčů, kteří mají v budoucnu hrát v týmu velkou roli a postupně nahradit nynější opory. Brazilec Oscar dos Santos Emboaba Junior je jedním z nich.

Jméno Oscar ve fotbale zhruba ještě před rokem nebylo moc známé, ale zničehonic tomu je opačně. 16. července totiž Chelsea vysázela za tohohle mladíka 25 mil. liber Internacionalu a vypálila tak rybník Tottenhamu a dalším, co jej, sice už ne tak moc, ale přeci jen, sledovali.

Ačkoliv přestoupil na Ostrovy z Internacionalu, je Oscar produktem akademie Sao Paula. Byl narozen ve městě Americana a skauti slavného celku si jej všimli ve 13 letech.

Už o pět let později poprvé nakoukl do a-týmu, avšak odehrál za něj jenom 11 zápasů. Z těchto málo utkání už šlo poznat, že je to pozoruhodný talent, ale brzy přišla neshoda s vedením klubu kvůli výplatě. Klub mu nechtěl platit, a tak se vše dostalo až před brazilskou FA, která mu umožnila opustit klub svého dětství a zamířit stovky kilometrů dále do Porto Alegre, kde podepsal smlouvu právě s Internacionalem.

Brzy poté nastala válka mezi oběma kluby, které si nárokovaly vlastnictví na poměrně velkého Brazilce. Obzvlášť, když Oscar oslnil v roce 2011 v lize. Vstřelil 13 branek a připsal si 10 asistencí. To už ho dávno měly v merku Barcelona a spol., nikdo se však neodvážil podat nabídku právě kvůli sporům o jeho vlastnictví, které stále trvaly.

Oscar pak zářil na konci sezony ještě víc na MS do 20 let. Ve finále zničil hattrickem Portugalsko (video níže) a zajistil „kanárkům" zlato. Vedle nejznámějších brazilských talentů Neymara a Gansa tak pomalu, ale jistě začalo růst další jméno známé pro fanoušky po celé Evropě.

Nejlepší věcí na Oscarovi asi je, že není takový playmaker jako Ganso ani takový rychlík jako Lucas Moura. On je mix těchto dvou hráčů, což mu dává velkou výhodu, dokáže se totiž hodně přizpůsobit a může se chlubit obrovskou fotbalovou inteligencí. Díky dobré gólové potenci hraje nejčastěji na postu ofenzivního záložníka, umí hrát i hlouběji v poli nebo v případě nouze na kraji hřiště.

Dost je porovnáván s Kaká, ačkoliv moc toho společného nemají. Z fotbalových vlastností si jsou podobní v tom, že mají výborný přehled a oko pro chytrou přihrávku. Ale Oscar není až tak hbitým hráčem. Tento nedostatek ovšem nahrazuje již zmíněnou vysokou inteligencí.

V reprezentaci Brazílie již nakoukl do několika zápasů a stihl dát úctyhodný počet branek. Premiérově se trefil do sítě největšího rivala - Argentiny. Hrál také důležitou roli na Olympijských hrách v Londýně, kde Brazilci nakonec skončili těsně pod vrcholem.

V Chelsea zatím toho příliš, dle očekávání, nenahrál. Ovšem v Lize mistrů už to stihl pořádně rozbalit. Schytal to např. Juventus, jemuž dal dva góly, přičemž ten první byl opravdu lahůdkový. Není pochyb o tom, že svou hrou vzbuzuje v očích fanoušků Blues velkou naději do dalších let, jeho čas by klidně mohl přijít už příští sezonu.

Fakta:

Jméno: Oscar dos Santos Emboaba Junior.
Narozen: 9. září 1991 v Americana, Sao Paulo, Brazílie.
Výška: 180 cm.
Váha: 68 kg.
Pozice: záložník.
Klub: Chelsea FC.

Žádné komentáře