SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Home

Marco Reus

V nastoleném střídavém trendu Němec - Angličan - Němec - Angličan posledních životopisů na tomto webu pokračujeme i dnes. A řada je opět na naších západních sousedech. Zavítáme do Gladbachu za jistým Marcem Reusem.
Za jistým ani tak ne, jako spíše za další slibnou hvězdičkou celého Německa. Ač má Marco Reus teprve 21 let, už teď je největší hvězdou svého týmu. Když nehraje, Borussia M´Gladbach je poloviční, když hraje, akcie týmu na ukořistění nějakého bodu ze zápasu ihned stoupají. I takto by se dal na první pohled sympatický mladík nepřímo charakterizovat.

Reus pochází z Dortmundu. Jeho prvním klubem byl SV Dortmund, v roce 2006 se pak dostal do slavné Borussie. Odtud si ho vyhlédl Ahlen, tam se prodral do áčka a pomohl týmu postoupit do druhé ligy. Sezona 2008/2009 byla pak pro něj zlomová. Za Ahlen odehrál 27 utkání a vstřelil 4 góly. Na konci sezony ho pak za 1 mil. eur koupila Borussia M´Gladbach jako náhradu za odcházejícího Marka Marina do Werderu Brémy.

A právě s Marinem je Reus přirovnáván. Jeho rychlost a zrychlení je fantastické. Ač je Bundesliga známá rychlými hráči, tak on rozhodně mezi nimi vyčnívá. Je hodně energický, zkrátka a dobře typické křídlo s výborným tahem na bránu. Když ho vidíte běžet s míčem, připadá vám, jako kdyby ho měl přilepený na kopačkách. I technicky je velice dobře vybavený. Perfektně umí zkombinovat vysokou rychlost se skvělou technikou.

Dalším jeho dobrým aspektem hry je produktivita. V první sezoně v Bundeslize si připsal 8 gólů v 33 utkáních. Letos jich prozatím odehrál 22 a skóroval už 6krát plus si připsal 7 asistencí. To dokazuje, že není žádný sobec. Umí vytvořit prostor a šance i pro spoluhráče. To jasně dokazuje, že umí pracovat pro tým.

A zabereme i třetí odstavec chvály na jeho adresu. Oproti Marinovi umí také dobře bránit.  Navíc mluví pro něj i univerzálnost. Zatímco Marin umí hrát jen na křídle, tak Reus se neztratí ani ve středu zálohy, odkud umí rozdávat chytré přihrávky nebo jedovatě vystřelit. Umí hrát oběma nohama, i když ta pravá je přeci jen silnější.

Avšak má také nedostatky. Za prvé určitě zkušenosti, ale ty sbírá každý mladík. A za druhé fyzické schopnosti. Bundesliga je dost náročná na fyzické souboje a v těch on moc často nevyhrává. Jeho mentalita je však velice dobrá. Chová se dospěle, žádné "frajeřinky. "U fanoušků je hodně oblíbený, a to i proto, jak se dokáže obětovat pro tým.

V současné době je Gladbach v tabulce poslední a vypadá to s ním zle, moc lidí mu nevěří, že by se měl v lize udržet, a pokud se tak stane a sestoupí, Reuse nejspíš nedurží, a to i přes to, že v listopadu minulého roku prodloužil smlouvu do roku 2015. Jeho tržní cena se pohybuje okolo 5 až 7,5 mil. eur, což je na dnešní dobu docela levná cena vzhledem k tomu, jaký má potenciál.

Mezi potenciální zájemce se řadí určitě největší kluby v Německu a ze zahraničí se pak šušká o dvou anglických gigantech a zároveň nesmiřitelných rivalech - Manchesteru United a Liverpoolu. Tak uvidíme, jak se nakonec bude dál vyvíjet karéra tohoto slibného křídla.

Názor autora:
Do Liverpoolu s ním. Myslím si, že má ještě o něco lepší předpoklady, než Marin. Strašně se mi tento hráč líbí. Podle mě v létě určitě odejde, protože si myslím, že se M´Gladbach neudrží.

Fakta:
Jméno: Marco Reus.
Narozen: 31. května 1989 v Dortmundu, Německo.
Výška: 181 cm.
Váha: 70 kg.
Pozice: záložník.
Klub: Borussia M´Gladbach.
Žádné komentáře