SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Home

James Rodriguez

Kolumbijský fotbal proslavil v poslední době především ostrostřelec Radamel Falcao a za pár let se může po jeho stopách vydat také James Rodriguez, křidelník FC Porta.

Tento 20letý chlapík přezdívaný „El Pibe“ začínal v týmu Envigado FC, odkud v roce 2008 zamířil jako 17letý do argentinského Atletika Banfieldu. Už od prvních zápasů tam ukazoval potenciál, v 55 zápasech vsítil 20 branek.

Po dvou letech už jej pak koupilo Porto za 5 mil. eur a vyhrálo tak bitvu proti Benfice či Udinese. V Portu už při podpisu věděli, že koupili báječnou posilu do budoucna a okamžitě mu nastavili do smlouvy výkupní klauzuli ve výši 30 mil. eur. V lednu minulého roku pak podepsal kontrakt nový, na pět let a klauzule se navýšila o dalších 15 miliónů.

Rodriguezova pozice je levé křídlo. Je rychlý a jeho centry jsou pastvou pro oči. Má tzv. „Beckhamovskou“ techniku. Disponuje sice slušným driblingem, ale jeho hlavní zbraň zkrátka spočívá v jeho levačce, kterou dokáže zakroutit balón buďto perfektně do brány, anebo na hlavu nějakého spoluhráče.

V Portu se pomalu ale jistě stává důležitým hráčem, v minulé sezoně odehrál 29 zápasů, letos 36 a vstřelil 14 gólů. Je gólový, ale patří také k nejčastějším nahrávačům týmu, 11 asistencí je úctyhodný výsledek. Celkem byl tak letos u 25 branek týmu, a to ve většině zápasů nastoupil z lavičky.

Samozřejmě že už o něj panuje zájem, a to zejména v Anglii. Nejčastěji se píše o obdivu Alexe Fergusona. Na Premier League je Rodriguez z pohledu fyzických parametrů stavěný. Je atletický a v soubojích taky umí přitvrdit.

Na mezinárodní scéně už odehrál 5 zápasů za Kolumbii a první gól si připsal proti Peru. Jeho kariéra je ve slibném rozletu, roste z něj fantastické křídlo s perfektními centry a kvalitní střelou. Porto vlastní opravdový diamant, jenž je ještě třeba trochu vybrousit.

Názor autora:
Nástupce Hulka. Brazilec nejspíš odejde do Chelsea a to bude šance pro Jamese (jméno mu dali rodiče po agentovi 007 Bondovi), který by měl ukázat ještě více ze svého repertoáru umění a zařadit se mezi přední hvězdy portugalské ligy. Letní odchod neočekávám.

Fakta:
Jméno: James David Rodriguez Rubio.
Narozen: 12. července 1991 v Cúcuta, Kolumbie.
Výška: 180 cm.
Váha: 74 kg.
Pozice: záložník.
Klub: FC Porto.

Žádné komentáře