SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Home

Fabio Borini

Dnes si něco povíme o italském talentu. Mnoho jich tu z Apeninského poloostrova zatím nebylo publikováno, a tak bychom to mohli trochu vylepšit. Na mušku jsem si vzal Fabia Boriniho.

Borini je 21letý útočník s výborným instinktem na góly a vzhledem k nízkému věku už má toho docela dost za sebou. Jeho čerstvě nový klub Liverpool je už jeho čtvrtým týmem, za který bude hrát.

Malý Fabio byl už od mládí předurčen ke sportu. Otec běhal na amatérské úrovni čtyřstovku, matka zase maraton a sestra skáče do dálky. Borini si však zvolil kolektivní sport, a sice ten nejkrásnější na světě – fotbal.

Je odchovancem italské Bologne, v 16 letech ho však ulovila Chelsea, která si všimla jeho nesporného talentu a Borini tak šel vstříc své první velké životní zkušenosti. V kádru Blues, respektive v rezervě (tu vedl Brendan Rodgers, nový manažer právě Liverpoolu) se mu vedlo na výbornou, byl nejlepším střelcem, celkově tam v 21 zápasech nasázel 17 gólů.

Ovšem ani tyto impozantní gólové úspěchy mu v hlavním týmu Chelsea nezaručily více jak 169 minut. Poté, co si v pár zápasech zahrál byl totiž poslán na tříměsíční hostování do druholigové Swansea, která bojovala o postup do Premier League. Borini byl parádní! Odehrál 12 zápasů, vsítil 6 gólů a ještě přispěl 4 asistencemi. „Labutě“ tak zamířily do Premier League i díky zásluze tohoto bojovného Itala.

U Blues ale s ním stále nepochopitelně nepočítali, a tak se radši vrátil do rodné Itálie. Ulovila jej Parma, jež ho obratem poslala na hostování do AS Řím, kde ve 24 ligových zápasech vstřelil 9 branek. Povedla se mu především druhá polovina sezony. Římané měli jasno, Borini je zcela přesvědčil, a tak odkoupili od Parmy práva a získali ho jen pro sebe.

Ovšem co se nestalo. Čerstvý manažer Liverpoolu Brendan Rodgers, s kterým se potkal jak v rezervě Chelsea, tak i ve Swansea, si ho zařadil na svůj nákupní list, a za částku 11 mil. liber tak na Anfield Road přivítal svou první posilu, jež se dostala do nominace Itálie na ME 2012. Na turnaji sice neodehrál ani minutu, ale i tak nabral neocenitelné zkušenosti. Na šampionátu byl s holou hlavou, neboť prohrál sázku s Danielem De Rossim, že nepojede na ME.

Borini je velký bojovník, je ochoten na hřišti nechat všechno, vždy bude makat na 100%, klidně se obětuje pro tým. Technicky není bůhví jak zdatný, ale jeho hlad po gólech a výborný výběr místa mu jiné nedostatky vynahrazuje. Zajímavostí je, že před zápasem potřebuje naprostý klid, už několikrát prý spoluhráčům „vynadal,“ ať si jdou hudbu poslouchat jinam, že on se potřebuje plně soustředit.

V soukromí to údajně není žádný „darebák“ a na různých nočních večírcích se spoluhráči ho jistě neuvidíte. Zato na hřišti je tento útočník plně odhodlán pomoci týmu za jakoukoliv cenu. Může hrát na jakékoli pozici v útoku. Netypickou má oslavu gólů. Jak můžete vidět na obrázku, dává si vždy ruku mezi zuby.

„Moje oslava je nůž mezi zuby. V Itálii to vyjadřuje bojovníka nebo někoho, kdo se nikdy nevzdá a vždy se znovu zvedne, když spadne (myšleno metaforicky),“ odůvodnil svou klasickou gólovou radost hráč, jehož Carlo Ancelotti přirovnal k Filippu Inzaghimu. Bude se tak radovat nespočetněkrát i v dresu Reds?

Názor autora:
Z jeho příchodu do LFC neskáču, ale ani nenadávám a poté, co jsem si o něm přečetl pár článků, začínám být pozitivnější. Rodgers určitě ví, co dělá, zná toho kluka dokonale a já jim oběma věřím. Je mu 21 let, ještě se jistě bude vyvíjet a věřím, že v budoucnu může být 20-25gólovým střelcem na sezonu.

Fakta:
Jméno: Fabio Borini.
Narozen: 29. března 1991 v Bentivogliu, Itálie.
Výška: 178 cm.
Váha: 73 kg.
Pozice: útočník.
Klub: Liverpool FC.

Žádné komentáře