SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Home

Bernard

Hrajíc fotbal na ulici v městečku Belo Horizonte, mohl být maličký Bernard jedním z mnoha těch, co upadnou v zapomnění, ač mají tzv. dar od pána Boha. Avšak opak je pravdou. Bernard patří mezi ty, kteří zapadli v brzkém věku do klubu, dotáhli to až k profesionálnímu fotbalu a nyní se o něj přou věhlasné evropské celky.
Celým jménem Bernard Anício Caldeira Duarte se připojil v 5 letech k lokálnímu klubu Comercial EC do Barreiro, kde pobyl 9 let, než si jeho nesporného talentu všimlo Atletico Mineiro a angažovalo jej. Nutno však podotknout, že Bernard to neměl vůbec jednoduché. Hned dvakrát byl z tamní akademie vyhozen. Příčina? Moc malý a fyzicky slabý.

„Do Atletika jsem přišel v roce 2006. Měl jsem problémy a byl jsem dvakrát poslán pryč kvůli mé výšce. Většina sportovních ředitelů ale poznala chyby trenérů, kteří mě poslali pryč a zeptali se mě, jestli se nemohu vrátit," povídá o svých raných překážkách k cestě na mezi ty nejlepší dnes 20letý Bernard.

Debut za Atletico si odbyl v březnu 2011. V prvním zápase oblékl dres s číslem 2, když kvůli zraněním musel hrát na pravém bekovi. Poté se opět vrátil do juniorského týmu, ale po změně trenéra se opět vyšvihl do prvního týmu a začal sbírat zkušenosti, když hrával 90 minut proti týmům jako jsou Corinthians, Santos, Fluminense či Gremio. Na podzim už na něj přišla nabídka. 3,4 milióny liber nabízel katarský Al Ahli. Nepochodil.

Místo toho se Bernard na pevno zabydlel v základní sestavě a v roce 2012 už začal ukazovat záblesky geniality a naděje, že z něj může vyrůst velký hráč. V celé sezoně si připsal 11 gólů a 12 asistencí v 36 zápasech. Klíčový obrat v jeho kariéře nastal s příchodem dvou velkých jmen do klubu. Ronaldinho a Jo - navrátilci z Evropy. Po jejich boku utvořil v útočné trojici silný trojlístek a dokonce přišla další nabídka. Tentokrát z Ruska. 10 mil. liber nabízel Spartak Moskva. Klub odmítl a Bernard si místo toho odkroutil reprezentační debut v přáteláku proti Argentině.

Pouze 164 cm měřící levý křidelník, jenž umí zastoupit i na druhé straně hřiště či ve středu jako ofenzivní záložník, ukazuje i v tomto roce, že se jeho vývoj nezastavil, ba naopak. Několik působivých výkonů v Copa Libertadores včetně hattricku do sítě argentinského Arsenal de Sarandi FC mu vynesla pozvánku na poháru Konfederace. Za kanárky nastoupil ve 4 utkáních, z toho byl hned dvakrát v základní sestavě.

Bernard je takový typický Brazilec. Malá postava, slabý v osobních a vzdušných soubojích, ale zase technická hračička, malé těžiště, hbitost, zrychlení. Vždy je před obráncem o krok napřed díky rychlé kličce nebo chytré otočce. Svou postavou a herními přednostmi se dokonale hodí na pozici křídla. Umí si zaseknout balón a vyvézt jej do středu, odkud dokáže díky solidní kreativitě vymyslet klíčovou přihrávku pro spoluhráče. Je také energický, obránci se tak musí mít na pozoru při jeho presingu. Je to taková „protivná vosa", co vám nedá jen tak pokoj. Dalším jeho plusem je, že umí hrát oběma nohama.

Momentálně už patří mezi smetánku těch nejtalentovanějších Brazilců v jeho věku a zájem o jeho služby mají týmy jako FC Porto, Borussia Dortmund, Liverpool, Tottenham či AS Řím. Jeho cenovka se pohybuje mezi 20-25 milióny eur a klidně se může stát, že do konce přestupové období už jej uvidíme v Evropě.

Fakta:

Jméno: Bernard Anício Caldeira Duarte.
Narozen: 8. září 1992 v Belo Horizonte, Brazílie.
Výška: 164 cm.
Váha: 62 kg.
Pozice: záložník.
Klub: Šachťar Doněck. (Pozn. životopis napsán ještě před přestupem do Šachťaru).
Žádné komentáře