SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Home

Adam Maher

Adam Maher je jménem, které může v budoucnu vyvolávat už jen při jeho vyslovení obrovské vzrušení. Ano, až o takový talent jde. V moci jej má AZ Alkmaar, ale to nebude trvat věčně.

Teprve 19letý mladík už v minulé sezoně pořádně vystrkoval růžky a v té letošní zatím patří mezi největší hvězdy celé Eredivisie. I proto jej Man City údajně označil jako cíl pro léto - má být náhradou za Samira nasriho, který na Etihad Stadium neprorazil.

Fotbalisté přicházející z Nizozemska do Anglie se ve většině případů velice dobře uchytí, důkazem budiž poslední nedávné transfery: Luis Suarez, Jan Vertonghen, Mousa Dembele či Cheick Tiote. I proto asi Roberto Mancini zacílil na vycházející hvězdičku Oranjes.

Maher začal s fotbalem za amatérský klub Zeeburgia a už brzy byl rozpoznán jeho nesporný talent. Avšak překvapivě ho neulovil Ajax Amsterdam, ačkoliv Zeeburgia je vzdálena od stadionu amsterdamského celku pouze 10 kilometrů! Ne, Nizozemce s marockými kořeny získal AZ Alkmaar, když hráči bylo 11 let.

I tam Maher v mládeži okamžitě válel. Predátoři jako AC Milán, Lyon či právě Citizens se jej snažili zlákat ještě předtím, než si odbyl debut za první tým. On jim však odolal, chtěl se nadále rozvíjet v AZ a věděl, že tam má velkou šanci na brzké proniknutí do a-týmu.

A měl pravdu. Krátce po svých 17. narozeninách už si zahrál v Evropské lize proti BATE Borisov. Tím však pohádka teprve začíná, neboť po pouhých 15 minutách, co přišel na hřiště, vstřelil hned gól a dopomohl týmu k hladké výhře 3:0! Od té doby letí jeho reputace nezastavitelně vzhůru. Už to vypracoval na jeden z nezářivějších prospektů nizozemské kopané, ale to je teprve začátek…

Jeho trenér Gertjan Verbeek by mu doporučil odchod do Arsenalu, nikoliv Man City, jenž mají momentálně jasně největší zájem. „Podle mě je pro něj Arsenal perfektní klub. Může ze sebe nejvíc dostat pod Arsenem Wengerem, který umí pracovat s mladými hráči, což už několikrát dokázal. Podívejte se na Robina van Persieho. Přidal se k Arsenalu v mladém věku a podívejte, co dokázal" prohlásil Verbeek.

S prvotním zájmem právě ze strany Arsenalu, pak i Chelsea a nyní Man City je hodně pravděpodobné, že Maher zakotví na Britských ostrovech, otázkou je kdy. Klidně to může být hned v létě. Hráč má už teď dostatečné kvality na to, aby se dokázal adaptovat na nové prostředí a navykl si na mnohem kvalitnější soupeře. Jedinou větší slabinou je jeho fyzická připravenost, ale to se mluvilo už v mnoha případech před ním a jak Silva a spol. dopadli.

Na závěr ještě popišme jeho konkrétní přednosti. Stejně jako Cazorla či Mata, je i Maher technickým hráčem se „smrtícím" pasem před bránu na spoluhráče. Skvěle rozumí hře, umí výborně předvídat a s balónem u nohy nezmatkuje ani v těch nejtěžších chvílích. Přesto to stále není hotový hráč. Hvězda jeho formátu by měla například více pomáhat týmu střílet góly, dočasných 10 gólů v 57 ligových zápasech není úplně to nejlepší pro budoucího hráče světové třídy. V 19 letech má však vše před sebou, může to být jeden z nejlepších přestupů na trase Nizozemsko - Anglie, pokud se tedy tak stane.

Fakta:

Jméno: Adam Maher

Narozen: 20. července 1993 v Ait Ikou, Maroko.

Výška: 174 cm.

Váha: 76 kg.

Pozice: záložník.

Klub: AZ Alkmaar.

Žádné komentáře