SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Francie

Raphael Varane

Jako první životopis roku 2012 zde uvádím Raphaela Varana z Realu Madrid.
"Je to hráč té nejvyšší třídy, který je výborný jak z pohledu taktické, tak i technické stránky," řekl o něm kouč Racingu Lens Eric Assadourian, poté co si jej z akademie vytáhl do a-týmu. A to mladičkému stoperovi teprve táhlo na 18 let! Byl to jeden z objevů sezony 2010/2011 v Ligue 1. Varane si odbyl debut v listopadu a nakonec odehrál v celém ročníku 24 utkání, v nichž dokonce dvakrát skóroval. Byl tak dobrý, že dokonce v zápase proti Arles oblékl kapitánskou pásku! Stal se tak nejmladším kapitánem v historii klubu.

Mnoho fotbalových expertů oslnil svým přehledem ve hře. Je rychlý a hraje čistě. A jak už bylo zmíněno, na obránce je technicky velice dobře vybaven, i proto může v pohodě zaskočit ve středu zálohy, ať už jako štít, nebo čistý CM.

V Lens si po sezoně uvědomili, že jej po tak neskutečném roce, který byl jeho prvním na seniorské úrovni, neudrží. Velké kluby se totiž shlukly jako supi a vyčkávaly na správný moment, kdy hráče ulovit do svých řad. Blízko jeho podpisu byl Manchester United, avšak Alex Ferguson nakonec koupil Phila Jonese z Blackburnu, čehož využil Real Madrid. Královský celek za něj zaplatil 10 mil. eur a podepsal s ním 6letou smlouvu.

Všeobecně lidé tento přestup moc nevítali, neboť si mysleli (myslí), že Varane nedostane dostatek příležitostí a zbytečně "zakrní," místo toho, aby se i nadále rozvíjel. No, Varane má za sebou strávený půl rok na Santiago Bernabeu a odehrál 5 zápasů (vždy 90 minut), z toho hned ve třech nastoupil v Lize mistrů. Dokonce si už i připsal gól, v La Lize se trefil do sítě nováčka Rayo Vallecano. Není to moc, ale vzhledem ke konkurenci v týmu a jeho mladému věku, to je úctyhodný úspěch. Jose Mourinho je navíc dostatečně chytrý na to, aby věděl, jak s jeho talentem a vývojem zacházet.

Varane samozřejmě reprezentuje i národní tým Francie. Nastupuje v týmu do 21 let, ačkoliv je mladší o dva, o tři roky než jeho spoluhráči. Na pozvánku do áčka si bude muset ještě počkat, protože nehraje stabilně, ovšem pokud naplní své předpoklady, může se stát jedním z nejlepších stoperů na světě. Francouzi tak mají dva blyštivé defenzivní diamanty. Kromě tohoto urostlého stopera musím zmínit také Yanna M´Villu, jenž by mohl být hráčem takového kalibru, jako byl Patrick Vieira.

Názor autora:
Talent k pohledání. Snad mu Real bude dávat čím dál více prostoru, ale když už za něj zaplatil 10 miliónů, tak snad mu kariéru nezničí.

Fakta:
Jméno: Raphael Varane.
Narozen: 25. dubna 1993 v Lille, Francie.
Výška: 191 cm.
Váha: 83 kg.
Pozice: obránce.
Klub: Real Madrid.
Žádné komentáře