SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Francie

Kurt Zouma

Jedním z hráčů, který mě na mistrovství světa dvacetiletých oslnil, je osmnáctiletý stoper Kurt Zouma.
Kurt Zouma se narodil 27.října 1994 v Lyoně a má kořeny ve Středoafrické republice. Prozatím hraje v Saint-Étienne, ale už nyní o něj hodně stojí José Mourinho se svou Chelsea.

Mladý Kurt začal s fotbalem v městském klubu Vaulx-en-Velin, odkud si ho v roce 2009 do své akademie vytáhlo AS Saint-Étienne. Svou první profesionální smlouvu podepsal 1.dubna 2011.

V roce 2011 s mládežnickým týmem Saint-Étienne U19 hrál finále poháru Gambardella proti AS Monaco, ovšem jeho tým prohrál na penalty. Na konci srpna stejného roku už však nastoupil oficiálně poprvé za seniorský tým proti Girondins Bordeaux ve 3.kole Coupe de la Ligue. Saint-Étienne vyhrálo 3:1.

Na začátku sezóny, když měl tým problémy se zraněními, se celkem čtyřikrát postavil do základní sestavy v Ligue 1 na stoperské místo a jednou přišel do zápasu jako náhradník. Kurt Zouma vstřelil svůj první gól 19.listopadu 2011 proti OGC Nice, v tentýž sezóně se trefil ještě proti FC Sochaux a odehrál celkem 23 zápasů.

Jak dobře pro něj skončila sezóna 2011/2012, tak pro něj ještě možná lépe začala ta další. Nastoupil totiž hned v prvních čtyřech zápasech a to na celých devadesát minut. Na konci listopadu v zápase proti OGC Nice si však vykloubil kotník a měl před sebou nucenou pauzu, která trvala více než měsíc.

To nejlepší si však mladý Zouma schoval až na konec sezóny. Od konce března totiž začal opět hrát pravidelně v základní sestavě a ve velmi považovaném derby proti Lyonu rozvlnil svou hlavičkou síť. V sezóně 2012/13 dal nakonec dva góly ve 22 zápasech a pomohl tak svému klubu ke konečnému pátému místu v tabulce Ligue 1.

To nemohlo zůstat bez povšimnutí některého z evropských velkoklubů a jako první se ozval Manchester City. Ten nabízel předmětskému klubu z Lyonu 12 milionů liber a Zoumovi pohádkový plat 200 tisíc eur měsíčně, ale sám hráč s úctou klub odmítl a sympaticky se chce fotbalově zlepšovat v Saint-Étienne. Ztroskotala také majetná Machačkala

Jeho dalším nápadníkem se stal José Mourinho, který si ho moc přál do Chelsea, ale také nepochodil. "Každého musí potěšit, když slyší, že má o vás zájem manažer jako je José Mourinho a klub jako je Chelsea. Znamená to, že jdete správnou cestou," nechal se slyšet 18letý klenot celé Francie.

Zouma reprezentuje Francii už od svých šestnácti let. Hrál také například na evropském a světovém šampionátu U17, v neposlední řadě také na letošním MS U20, které s Francií celé vyhrál. Francouzský manažer Francois Holland v dubnu 2013 v jednom interview řekl, že vidí Zoumu jako potenciálního kapitána seniorské reprezentace.

Názor autora:

Zouma už je ve svých 18 letech stálý člen obrany Saint-Étienne, a to nemůže být náhoda. Na stopera má skvělé fyzické proporce. Někdy mu sice chybí klid v rozehrávce, jako má třeba Raphaël Varane, ale vše to vynahradí svou bojovností a vynikajícím odebíráním míče. Není divu, že se o něj zajímají ty nejlepší kluby na světě.

Fakta:

Celé jméno: Kurt Zouma
Narozen: 27.října 1994 v Lyoně, Francie
Výška: 187 cm
Váha: 85 kg
Pozice: střední obránce
Klub: Saint-Étienne

AUTOR: Tomáš Vajo.
Žádné komentáře