SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Francie

Antoine Griezmann

Po dlouhé době se zaměříme na mladíka z Francie. Ovšem ne tak úplně, neboť Antoine Griezmann ve 20 letech hraje španělskou La Ligu za Real Sociedad.
Griezmann se narodil v malém městě zvaném Macon a zde za tamní klub UF začal svou fotbalovou kariéru. V teenagerských letech měl však problémy prosadit se do nějakého mládežnického týmu ve Francii. Žádný mančaft ho nechtěl především díky jeho malé výšce a drobné postavě.

Avšak nakonec si ho vzal v roce 2005 Montpellier, odkud pak díky skvěle povedenému mládežnickému přátelskému zápasu proti Paris St. Germain vylétl do světa. Levenohý fotbalista udělal na všechny obrovský dojem. Strhl se o něj velký soboj ze strany několika klubů, Griezmann si ale vybral netradičně Real Sociedad ze Španělska. I když se to jeho rodičům dvakrát nelíbilo, že bude jejich syn mimo zemi, nakonec je Sociedad přesvědčil a mladý Antoine se tak stěhoval do jejich akademie.

Za jeho přesun do Španělska vděčí hlavně skautovi jménem Eric Olhats, který si jej vyhlédl na právě již zmíněném zápase a prakticky se stal jeho "adoptivním otcem." A baskicky klub je jistě rád, že takového skauta má ve svém realizačním týmu, protože Griezmann hned ve 4 připravných zápasech před sezonou 09/10 vstřelil 5 gólů a tím si vysloužil v již tak mladém věku místo v A-týmu.

Nakonec sezonu skončil se statistikami 36 utkání a 6 góly, ke kterým přidal ještě 4 asistence. Tyto výkony samozřejmě okamžitě upoutaly pozornost těch nějvětších klubů na světě jako jsou Manchetser Unietd, Arsenal či Bayern Mnichov.

Sezona 10/11 byla pochopitelně ještě lepší, co se jeho výkonů týče. Jeho vývoj jde stále dopředu, ve 33 zápasech vsítil 7 gólů, na další 2 přihrál. V zimě už se spekulovalo o jeho odchodu do Liverpoolu, když se mluvilo o silném zájmu Damiena Comolliho, pravé ruky manažera Dalglishe při přestupech. On ale zůstal a brzy na to prodloužil svůj kontrakt s klubem do roku 2014, kde je jeho výkupní klauzule stanovena na 30 mil. eur.

Griezmann hraje obvykle na levém křídle, ale nedělá mu problém hrát i v útoku. Je to skvělý driblér, je výbušný a jeho zrychlení patří již teď k těm nejlepším v Primera Division. Na hřišti se chová inteligentně, moc přihrávek nezkazí a snaží se vždy najít vhodnou příležitost pro spoluhráče. To ovšem neznamená, že góly sám dávat neumí. Na křídlo 7 gólů za sezonu je slušný počin.

Ještě bychom měli zmínit jeho reprezentační kariéru. Španělsko toužilo po jeho službách, on ale zůstal věrný Francii a tu taky reprezentuje už od 19 let. V roce 2010 s ní vyhrál v mládežnické kategorií do 19 let Mistrovství Evropy. Na turnaji si připsal 2 góly. 28. září 2010 byl dokonce nominován na přátelské dvojutkání ačka, ani do jednoho zápasu však nenaskočil kvůli zranění stehna, jenž si přivodil na tréninku. A tak aspoň o měsíc později stihl debut za "21."

Názor autora:
Viděl jsem jen pár videí a nějaké ty názory expertů a za sebe mohu řict, že může Francii vyrůst skvělé křídlo s podobným renomé, jaké má nyní třeba Florent Malouda.

Fakta:
Jméno: Antoine Griezmann.
Narozen: 21. března v Macon, Francie.
Výška: 174 cm.
Váha: 72 kg.
Pozice: záložník.
Klub: Real Sociedad.
Žádné komentáře