SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Česká republika

Milan Nitrianský

Jihočeský rodák, který už nyní však hájí sešívané barvy. Řeč nemůže být o nikom jiném, než o Milanu Nitrianském aneb další z životopisů mého pomocného redaktora Tomáše.

Milan Nitrianský se narodil 13.prosince roku 1990 v jihočeských Prachaticích, kde fotbalově vyrůstal, ale už ve třinácti letech si ho vyhlídlo a zlákalo českobudějovické Dynamo, které si ho poté také vychovalo.

Nitrianský se do prvního týmu dostal poprvé na konci září 2008, ale tehdy byl pouze přihlížející hráč z lavičky. Svou premiéru si však nakonec odbyl ještě ve stejné sezóně. Na začátku dubna totiž nastoupil v základní sestavě proti FK Baumit Jablonec, jeho tým nakonec prohrál 0:2. V té sezóně si připsal na své konto čtyři zápasy a 155 odehraných minut, branku vstřelit nedokázal.

Vedení Dynama v něm vidělo už tehdy velký potenciál, ale byl poslán pro sezónu 2009/10 do druholigové Čáslavi, kde strávil podzim i jaro. Po jejím skončení se však vrátil zpět na jih Čech a pro sezónu 2010/11 figuroval mezi soupiskou ligových hráčů. I tak na podzim odehrál za první tým jen dvě minuty.

Jarní část už byla o poznání lepší. Nitrianský začal nastupovat pravidelně v základní sestavě a i když se Budějovicím hlavně na začátku nedařilo, tak on slyšel na svou osobu jen slova chvály. Dynamu nakonec pomohl i svými dvěma góly. Tu premiérovou dal do sítě mistrovské Plzně, kdy odražený míč z rohového kopu napálil po zemi přesně k tyči a rozvlnil tak síť. Zápas nakonec skončil 2:1 pro Viktorii.

Druhou branku si schoval do jednoho z nejdůležitějších zápasů sezóny. Dynamo hrálo záchranářský souboj s Ústí nad Labem a Nitrianský se opět dostal k odraženému míči, jeho pohotová střela k tyči skončila opět v síti a poslal tak Budějovice do vedení. Sám Milan si poté cenil více branky proti Ústí. „Abych řekl pravdu, tak si více cením branky proti Ústí. Gól v Plzni byl sice můj premiérový v lize, ale tento nám pomohl k velmi důležitým třem bodům.“

Letošní sezónu začal hrát v dresu Dynama, ale po třech zápasech ho koupila za pravděpodobně deset milionů korun pražská Slavia. Hned po svém přestupu se objevil v základní sestavě a proti Teplicím v červenobílém dresu debutoval. Až na zápas se Žižkovem (kdy vůbec nehrál) odehrál vždy celých devadesát minut a to i proti "svým" Budějovicím, které pomohl svým výkonem v Edenu porazit 2:0.

Milan Nitrianský v reprezentacích debutoval na konci srpna roku 2007. Bylo mu 16 let, ale on už hrával v mládežnickém týmu U18. Když měl přejít k "dvacítkám", tak kvůli hostování v Čáslavi zmizel z dohledu trenérů. Ovšem poté začal pravidelně nastupovat za Dynamo, a tak se vrátil. Nyní je už stabilním členem reprezentace U21 a bojuje za Česko v kvalifikaci na Mistrovství Evropy hráčů do 21 let.

Názor autora:
Nesčetněkrát jsem ho viděl přímo ze stadionu v Budějovicích a hrál velmi dobře. Vždy si odbránil to svoje a pak podpořil útok. Umí přesně odcentrovat nebo vypálit (což potvrdil proti Plzni nebo Ústí). Nyní přestoupil do Slavie a myslím, že udělal dobře. Podle mě ještě o něm uslyšíme.

Fakta:
Jméno: Milan Nitrianský.
Narozen: 13.prosince 1990 v Prachaticích, Česká republika.
Výška: 190 cm
Váha: 90 kg
Pozice: obránce.
Klub: SK Slavia Praha.

Žádné komentáře