SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Česká republika

Milan Lutonský

Po dlouhé době přináším opět životopis jednoho českého talentovaného hráče. Možná pro někoho překvapivě bude řeč o Milanu Lutonském ze Zbrojovky Brno.
Milan Lutonský se narodil 10.srpna 1993 v Brně, ale je odchovancem Drnovic. V roce 2007 přišel do brněnského dorostu a svými výkony si vysloužil i pozornost pražské Sparty, která ho chtěla získat na konci roku 2011. Ovšem on zůstal a od loňské sezóny ho můžeme vídat v prvním týmu Zbrojovky Brno.

Do velkého fotbalu ho vytáhl už bývalý kouč Brna Petr Čuhel. Mladá kometa se svými výkony dokázala prosadit do základní sestavy a byla jedním z hlavních strujců postupu brněnské Zbrojovky zpátky do Gambrinus ligy.

Poprvé se do dospělého fotbalu podíval v říjnu roku 2012. Tehdy si odbyl premiéru ve druhé lize, i když pouze tříminutovou. V tentýž měsíci také dostal pozvánku do reprezentačního výběru do 19 let proti Chorvatsku, která se mu však moc nevydařila a od trenéra Jaroslava Hřebíka schytal pár nepěkných slov. Pak už se však jeho kariéra vydala tou správnou cestou.

Na začátku března nastoupil poprvé za Zbrojovku od prvních minut a hned se přihrávkou podílel na vítězství 1:0 nad Sokolovem. "Snad jsem trenérovi ukázal, že se mnou může počítat i do příštích zápasů," povídal po tomto zápase Lutonský...

...a trenér s ním určitě začal počítat. V sezóně 2011/12 nastoupil nakonec ke čtrnácti zápasům, v nichž vstřelil jeden gól. Devatenáctiletý šikula, který má velmi rychlé nohy a nejčastěji hraje na křídle pomohl v letošní sezóně Brnu ve dvaceti zápasech a dvěma góly. Vynechal tak dvě utkání (proti Slavii a Českým Budějovicím), když po srážce s jedním protihráčem z Jablonce utrpěl zlomeninu jařmového oblouku.

V současnosti to je patrně největší talent Zbrojovky, který udivuje tahem na bránu a drzostí v osobních soubojích. Od roku 2012 je také nepostradatelnou součástí reprezetance do devatenácti let.

Mimo hřiště působí skromně, ale jak už bylo uvedeno, na hřišti se nebojí přejít přes hráče. "Už od dorostu jsem vyhledával osobní souboje, chodil jeden na jednoho a mazlil se s balonem na noze. Sebevědomí mi na hřišti tedy určitě nechybí," přiznal Lutonský. Rázem však dodává: "Musím ještě určitě zapracovat na tvrdosti. Potřebuji se ještě hodně věcí naučit po taktické stránce a získat zkušenosti."

Názor autora:

Jedná se o velmi nadějného hráče, který je velmi rychlý a umí udělat kličku. Svým stylem hry mi hodně připomíná Václava Pilaře. Sám hráč vyjádřil, že by i v příštích letech rád nastupoval za Zbrojovku. Vypadá tak, že to má v hlavě srovnané a chce se soustředit pouze na fotbal.

Fakta:

Jméno: Milan Lutonský
Narozen: 6.srpna.1993 v Brně
Výška: 174 cm
Váha: 71 kg
Pozice: záložník
Klub: FC Zbrojovka Brno

AUTOR: Tomáš Vajo.
Žádné komentáře