SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Brazílie

Douglas Costa

Nahlédneme do brazilské „kuchyně.“ V Šachťaru Doněck hraje talentované křídlo moderního typu a jmenuje se Douglas Costa.

Nový Robinho? Takových přirovnání je plno a samotné hráče to vždy sice těší, ale nemají to rádi. Jedno je však jisté, Douglas Costa se svým stylem hry hvězdnému hráči AC Milán podobá a může to dotáhnout stejně daleko jako právě záložník či útočník Rossoneri. Jeho technika, nápaditost, rychlost – to jsou všechno aspekty, jež tomu nasvědčují

Costa patřil do ledna roku 2010 brazilskému Gremiu, odkud jej za 6,5 mil. eur koupil ukrajinský velikán Šachťar Doněck. Už nyní, po dvou letech je cena tohoto mladíka víc jak dvojnásobná. A můžou za to samozřejmě jeho impozantní výkony, díky kterým si říká o pravidelnou pozornost celků, jako jsou Manchester United či Arsenal. Gunners už dokonce před rokem podali oficiální nabídku: peníze + Denilson, Šachťar však řekl ne. Chce jen peníze.

Čím je tak zajímavý? Jak již bylo napsáno, vyniká v rychlosti a technice, dále pak v udávání tempa, jeho obratnost a styl hry na křídle jsou pastvou pro oči. Může hrát napravo i nalevo. Znám je také svým častým seknutím hry do středu, odkud si pak nabíhá do gólových příležitostí, jež si buď sám vytvoří, nebo si vypomůže nějakou tou narážečkou se spoluhráči. Výborný je také v zahrávání volných přímých kopů.

V letošní sezoně odehrál už 27 utkání a připsal si 7 gólů plus 3 asistence. Za seniorskou brazilskou reprezentaci tento 21letý záložník doposud nenastoupil, byl ovšem základní kamenem sestavy týmu do 20 let, se kterým v roce 2009 vyhrál Mistrovství Jižní Ameriky.

Na Ukrajině za ty dvě sezony, co tam působí, vyhrál už 4 trofeje a pomalu se už porozhlíží po nové výzvě. Sledují ho ti nejlepší skauti na světě, takže pravděpodobně bude mít více nabídek, když se rozhodne odejít. Smlouvu s Šachťarem má však až do roku 2017, takže klub, jenž ho bude chtít získat, bude muset zaplatit asi podstatně víc než je jeho momentální tržní cena.

Názor autora:
Jeden z mnoha, mnoha nadějných Brazilců. Podle mě vyroste v dobrého hráče, avšak stejně bude vždy ve stínu slavnějších hráčů, jako jsou Lucas Moura, Neymar, Ganso či Casemiro, jejichž předpoklady jsou ještě na vyšší úrovni.

Fakta:
Jméno: Douglas Costa de Souza.
Narozen: 14. září 1990 v Sapucaia do Sul, Brazílie.
Výška: 170 cm.
Váha: 64 kg.
Pozice: záložník.
Klub: Šachťar Doněck.

Žádné komentáře