SVĚTOVÉ TALENTY

Další díly: Juan Iturbe a Oscar. Tento web se zabývá životopisy fotbalových talentů do 21 let.

Argentina

Javier Pastore

V jednom z posledních dílů tohoto roku se podíváme do Francie, kde působí od nové sezony argentinská senzace jménem Javier Pastore.

Ten je bezesporu talentovaným hráčem, jméno si udělal v Palermu, jež ho získalo z rodné Argentiny z klubu Huracan za pouhých 5 mil. eur. Podotýkám pouhých, protože v srpnu tohoto roku jej vykoupilo z klubu hrajícího v růžových dresech ambiciózní celek Paris St. Germain, který se nebál vysázet na stůl bezmála 40 mil. eur!

To byla jedna z přestupových bomb léta. Ačkoliv o Pastoreho jevila velký zájem také londýnská Chelsea, hráč upřednostnil přestup do Ligue 1. „Tam budu mít větší šanci něco dokázat,“ prohlásil 9násobný reprezentant argentinské reprezentace. Podle mnohých odborníků udělal velice dobrý krok v jeho kariéře, neboť v Anglii by byl na něj vyvíjen mnohem větší tlak a navíc by neměl v kádru Blues jisté místo v sestavě. Brát v potaz se musí i fakt, že PSG má s novými bohatými majiteli ambice stát se jedním z nejlepších klubů světa.

V Palermu vylétlo jeho jméno vzhůru do těch nejvyšších míst seznamů posil pro ty nejlepší týmy v Evropě. V roce 2010 byl dokonce oceněn cenou nejlepšího mladého hráče Serie A. Všehovšudy tam odehrál 69 zápasů, v nichž skóroval 14krát a připsal velké kvantum asistencí. Proslavila ho zejména jeho prvotřídní technika. Pán „hračička.“ Ukázal také výborný přehled na hřišti a jeho pasy dostatečně zásobovaly útočníky.

V podobném duchu pokračuje i nyní v PSG, se kterým se momentálně rve o první místo tabulky. Doposud se tam ve 22 zápasech trefil už 8krát do černého. Vychvalují si ho všichni. Od fanoušků, přes vedení až po samotné spoluhráče. Např. krajní záložník Nene se o něm vyjádři takto: „Připomíná mi Zidana. Má skvělý dribling a taky velmi dobré přihrávky. Vždy přemýšlí, komu by mohl přihrát do dobré pozice, na rozdíl ode mě. Je mimořádný a zároveň skromný člověk,“ nešetřil chválou na adresu 22letého playmakera.

Argentina má tedy momentálně dostatek talentovaných hráčů a především pak záložníků. V jejich středu je duo Pastore-Lamela a nároční fanoušci státu z Jižní Ameriky mohou doufat v lepší zítřky a věřit, že v budoucnu by opět jejich milovaný tým mohl na nějakém vrcholném turnaji triumfovat.

Názor autora:
Technicky nadaných talentů znám mnoho, ale těch, co jsou v této fotbalové oblasti na té nejvyšší úrovni už je méně a Pastore se rozhodně řadí mezi ně. Musel jsem opět porušit své pravidlo o talentech do 21 let, protože tento Argentinec, ač si mou pozornost získával horko těžko, je už nyní v pouhých 22 letech pán hráč.

Fakta:
Jméno: Javier Matias Pastore.
Narozen: 20. června 1989 v Cordobě, Argentina.
Výška: 187 cm.
Váha: 77 kg.
Pozice: záložník.
Klub: Paris St. Germain.

Žádné komentáře